הורים הם מלאכים- בהתמחות. כמה מילים על הדרכת הורים ואיפה הכל התחיל אצלי

רעיון המלאך השומר נובע מהרצון להאמין שאי שם יש ישות שאכפת לו/ה מאיתנו וממה שקורה לנו, שתמיד רוצה בטובתנו, תעמוד לצידנו ותהיה בעדנו. הדבר הכי קרוב לזה הוא אימא/אבא. זה המישהו שאיכפת לו/ה ברזולוציות הכי גבוהות: שלא יהיה לנו קר, שנאכל, שנישן, שיהיה לנו טוב, ואם זה תלוי בה/ו שלא יקרה לנו שום דבר רע אף פעם.

ברגעים של פחד או לחץ, וגם ברגעים של הפתעה או פליאה, עולה לשפתיים המילה אימאל'ה או אבאל'ה. אם היה לנו מזל, זו לא רק משאלה עקרה שיש (היה, ותהיה) דמות אמיתית כזאת בחיינו, אלא זימון של הכוחות שהאיש או האישה היקרים האלה נטעו בנפש שלנו. אם היה לנו פחות מזל, אנחנו מזמנים דמות אליה אנחנו כמהים, או היינו רוצים/ות שהייתה ותהיה בחיים שלנו.

מניסיוני הרב בהדרכת הורים, כל ההורים רוצים בטובת ילדיהם. כל מה שקורה לילדים ולילדות הוא חלק מחייהם/ן, והרווחה האישית של הורים תלויה במידה רבה במה שקורה לילדים/ות שלהם/ן, גם כשמזמן הפסיקו להיות ילדים/ות. אבל… רבים/ות לא למדו כיצד לממש את הכוונות הטובות. לעתים בגלל חוסר מודעות וחוסר ידע, לפעמים בגלל מגבלות נפשיות ואישיותיות שלא מאפשרות לתת את מה שכל ילד/ה צריך/ה לקבל: תחושה של שמחה וגאווה בילדים/ות.

כדי להיות הדמות הזאת בחיי ילדינו וילדותינו, לא הייתי בונה רק על אהבה וכוונות טובות. אני ממליצה לקבל הכשרה לתפקיד החשוב בחיינו. קבלת הדרכת הורים בגיל הרך, הגיל המשפיע ביותר על ההמשך החיים, היא דרך מצויינת להתחיל.

מה התחושות, הרגשות והמחשבות שעולות לכ/ן עם המילה אימא או אבא? אם הן לא אלה שתרצו שהילדים/ות שלכם/ן יחושו או יחשבו כשיגדלו,הזמן לעשות עם זה משהו הוא: עכשיו.

ומה איתנו? עדיין לא מאוחר. יש לנו נטייה להתייחס לעצמנו כפי שהורינו התייחסו אלינו. אם ביקרו אותנו, אנחנו אלופים/ות בביקורת עצמית. אם הזניחו אותנו, אנחנו האחרונים/ות בתור. אפשר להיות הורים טובים יותר לעצמנו, וכך להטעין את המילים אמא או אבא במשמעות חדשה. אופציה נוספת היא להפנים פסיפס של דמויות משמעותיות אחרות בחיים, סבתא או סבא, מורה, מדריך/ה, מטפל/ת, חבר/ה, בן או בת זוג, וליצור בלב את המלאך/ית השומר/ת הפרטי/ת שלנו.

אני גדלתי בתקופה בה שיטת החינוך המקובלת הייתה שילב של הזנחה, דרישות גבוהות (למשמעת ולהישגים) וביקורת ללא תנאי. למזלי ולשמחתי, הצלחתי לעשות מהלימון לימונדה, ולהשתמש בשליליות כמניע לצמיחה ולתיקון.

אבל כשהגיע זמני להיות אימא, רציתי לעשות בדיוק את ההיפך מהוריי. כמובן גם אני עשיתי טעויות, אבל אני יודעת בוודאות שכשהמילה "אימא" עולה לראש של בנותיי ובני, הם מקבלים גל של אהבה, תמיכה, גאווה וכוח.

ולא זו בלבד שרציתי לגבש הורות אחרת, אלא רציתי ועדיין רוצה- לשנות את ההורות בעולם. בגלל זה, בנוסף לטיפול, אני עוסקת רבות בהדרכת הורים, במיוחד בהדרכת הורים בגיל הרך, בלייב, און ליין וגם באופן היברידי המשלב לייב עם און ליין, בכל זמן ובכל צורה. זה חשוב לי, וזה דחוף להורים ולילדים/ות שלהם/ן.

שתף:
Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

עוד מאמרים שאולי יענינו אותך

צרו אתנו קשר